LATEST

Harmonize insists he’s still a member of WCB even after taking separate bus to event: ‘Diamond is like my dad, I can’t leave him’

Harmonize believes he has two dads, his biological dad and well, Diamond Platnumz who fathered his music career. Therefore he can never leave him …. or his label Wasafi Classic Baby.

    Really?

    Kriss Darlin moving on after political heartbreak: ‘Life has to go on. I am an entertainer and...
    Ethic’s song ‘Figa’ deleted by Youtube and Apple Music because it’s a copypaste. Manager...
    Diamond Platnumz has rummaged EA for the finest ladies and Tanasha might just be his best catch yet,...
    Jalang’o now has a music record label dubbed HeavyJMusic

Journalists wanted to know how comes Harmonize was taking a separate bus branded “Konde Gang” to transport his team members (Konde gang) to a Wasafi event, yet WCB Wasafi had buses doing the same job.

A lot of rumours have been flying around claiming Harmonize has left Wasafi and many journalists believed that taking a different bus was another strong indicator.

Oh no…

Harmonize however reiterated urging journalists to stop always focusing on the negative.

“Tujitahidi sio kila kitu ni kuangalia tu Negative, tuangalia na positive side pia,” he said.

“Alafu ukiangalia sisi ni familia , na kitu ambacho unakitengeneza kinaweza kupelekea familia kuingia katika malumbano. Kitu kama Bus, sidhani kama mwandishi wa habari umeshindwa kuniuliza vitu vyote vya kimaendeleo, kuwa Konde Gang wameenda na Basi wasafi Festival.”

“Si Basi ni usafiri, kama usafiri hautoshi kuna tatizo gani. Kaa kama mwandishi fikiria kuuliza vitu ambavyo nivya kimsingi vya kujenga Sanaa. Sio kutafuta misuguano sisi ni familia, it doesn’t make sense.”

There has also been a lot of comparison between Harmonize and Diamond lately.

Some are whispering that Harmonize is turning out to better than Diamond …. the teacher losing to the student …. a reason why he wants out.

Wait, for real?…

Harmonize, however, knows Wasafi is his home and Diamond is the head of the family. No other person can take his place.

“Wasafi is my family, bila Wasafi hakungekuwa na Harmonize, so ukijaribu kutengeneza vitu vya kusuguana haisaidi chochote,” said Harmonize.

“Harmonize amezaliwa Wasafi na Diamond ni kama Kaka yangu lakini tena kwenye muziki ni kama baba yangu. Without Diamond hamna Harmonize. So tujaribu kutafuta vitu vya kimsingi vya kuuliza ambavyo vitakuza Sanaa yetu, sio kuangalia vitu vidogo vidogo ambavyo havina hata msingi na kuvipromote that not good bro.”

Leave a Reply

Scroll Up